O mne

Matej Zámečník

autor kníh

Arnold Schwarzenegger kedysi povedal: „Každé ráno máš dve možnosti. Pokračovať v snívaní, alebo vstať a začať si tie sny plniť.“ Ja som si zvolil druhú možnosť.

Už počas štúdia na vysokej škole som hľadal možnosti, ako využiť svoj čas efektívne a získavať nové skúsenosti. V duchu rád rôznych motivačných trénerov som si povedal, že začnem tým, že svoje slabosti premením na cnosti. Mojou Achillovou pätou bola nervozita z prezentácií a vystúpení pred väčšou skupinou ľudí.

Prihlásil som sa do rečníckeho klubu Toastmasters, kde som pri vopred pripravených rečiach zlepšoval svoje komunikačné zručnosti a postupne odbúraval nervozitu pred publikom. Jedného dňa mi pri pohľade na ľudí v hľadisku prebehla hlavou myšlienka, že nie iba dospelí, ale aj deti potrebujú inšpiráciu a motiváciu.

A tak som vytvoril sériu príbehov, ktoré majú deti naučiť novým cnostiam. Svetlo sveta uzrela moja prvá knižka, NAKRESLI SI PRÍBEH. Náhoda chcela, že sa kdesi stratili všetky moje detské kresby, ktoré mamka celé roky uchovávala. Vďaka tomu som dostal úžasný nápad – deti si predsa môžu nakresliť ilustrácie podľa svojich predstáv, a to priamo do knižky! Prázdna strana za každým príbehom o zvieratku tak poskytla deťom priestor stať sa súčasťou deja, vizualizovať svojho hrdinu, a prostredníctvom kreslenia rozvíjať svoju predstavivosť  a motoriku rúk.

Pre detičky, ktoré ešte samy čítať nedokážu, sme vytvorili aj rovnomenný audio CD nosič s nahovorenými rozprávkami (na jeho vzniku sa podieľali aj moji kamaráti z Toastmasters).

V rovnakom období som zakladal občianske združenie Vieme to lepšie, v rámci ktorého skupina dobrovoľníkov (vrátane mňa) likvidovala odpad z okolitej prírody. Práve tam vznikla inšpirácia pre moje ďalšie knižky – NEZÁBUDKA A DIVOZEL 1 a 2. Okrem zábavných príbehov zo života detí v nich malí čitatelia nájdu aj informácie o triedení odpadu a jeho eliminácii.

Poslednou v mojej autorskej knižnici je knižka z prostredia mestského parku v Trenčíne – ZÁBUDLIVÉ GINKO. V dielku plnom nádherných ilustrácií vystupuje pán Ginko, ktorý na jeseň všetko zabudne a spomenie si znova až na jar. Na pozadí tohto milého príbehu sa ukrýva myšlienka ochorenia skleróza multiplex, avšak je v nej spomenuté aj kompostovanie a okrem iného sa deti dozvedia viac aj o samotnom strome ginkgo biloba.

Za posledné štyri roky sa mi v školách, v škôlkach, v knižniciach po celom Slovensku podarilo spoznať viac ako 2000 detí. Avšak besedy s deťmi nie sú len o čítaní z knižiek.

beseda v škôlke | zber odpadu počas cyklistiky | recyklácia kefiek

Mojim cieľom je zanechať v deťoch nové vedomosti, túžbu vysporiadať sa úspešne s problémami a spraviť veci inak. A to tak, aby boli pre ostatných ľudí vzorom.

Preto sú moje stretnutia s deťmi interaktívne, deti sa samé od seba zapájajú do programu besied a hlavne sa všetci spoločne neskutočne zabavíme 🙂 Každý z problémov, na ktorý som v živote natrafil, som sa snažil premeniť na benefit. Ale nebol som v tom sám. Mal som okolo seba množstvo úžasných ľudí, ktorí boli mojimi sprievodcami a písali so mnou tieto životné príbehy. A všetkým som za to nesmierne vďačný.

Pevne verím, že aj Vy budete deťom sprievodcami pri prekonávaní ich životných prekážok a prežijete s nimi nádherné chvíle nielen pri čítaní príbehov.

Srdečne,
Matej